Нові штрафи за порушення правил дорожнього руху

Верховна Рада 24 вересня ухвалила президентський закон про посилення покарань водіїв за порушення на дорогах. Цей закон набирає чинності через місяць із дня його опублікування. Хоча зараз новий закон ще не підписано президентом, але вже викликав величезний резонанс. У середньому суму штрафів за порушення ПДР збільшено в 20 разів. В окремих випадках штрафи зростуть у 60 разів.

Сергій Коломієць, роз’яснюючи нове законодавство про Правила дорожнього руху, повідомив, що у разі першого затримання водія за кермом у нетверезому вигляді штраф може становити від 2550 до 3400 грн. та такий штраф встановлюється працівниками ДАІ на місці затримання.

Однак, у разі відмови сплачувати штраф, справа може бути передана до суду, який може прийняти рішення за подібне правопорушення або позбавити прав водія на період 1-2 роки, або накласти адміністративний арешт на 7-10 діб, або ж призначити 40-50 годин. громадських робіт.

У разі другого затримання водія у нетверезому вигляді, у нього вилучатимуться права на 2-3 роки з “можливим вилученням автомобіля”, або буде присуджено адміністративний арешт на 10-15 діб або громадські роботи на 50-60 діб. Коломієць пояснив, що згідно із законодавством обсяг громадських робіт не може перевищувати 4 години на день.

У разі третього затримання за подібні правопорушення водіїв позбавлятимуть прав на 10 років з “обов’язковим вилученням автомобіля”.

Крім того, Коломієць повідомив, що очолюваний ним підрозділ МВС готовий перейти на контрактну службу з 2009 року. «Ми готові з 2009 року перейти на роботу за контрактом», — сказав він. При цьому він зазначив, що перехід на таку форму роботи призведе до певних змін щодо посилення відповідальності за виконання інспекторами ДАІ службових обов’язків.

З листопада розміри штрафів за порушення правил дорожнього руху можуть збільшитися в середньому у шістдесят разів. Тому забувати вдома посвідчення водія тепер також буде невигідно. Замість 17 гривень за це доведеться заплатити у 20 разів більше. Крім збільшення штрафних санкцій, у прийнятому документі передбачено низку інших принципових змін. Наприклад, співробітники ДАІ не будуть складати протоколу, якщо порушення правил дорожнього руху були зафіксовані відеокамерами.

«Сьогодні у нас близько ста відеокамер, які фіксуватимуть порушення, і, як ви знаєте, тепер ця фіксація стає доказом під час покарання водія», — сказав глава МВС Юрій Луценко. До кінця року таких камер у ДАІ має бути щонайменше тисяча. Задля закупівлі камер міністерство планує провести тендер.

Також співробітник міліції може забрати автомобіль правопорушника на штрафмайданчик, лише якщо машина заважає руху на дорозі. Якщо водій не погоджується з евакуацією його машини, йому пропонують звернутися до суду і він має змогу отримати грошову компенсацію за неправомірні дії.

Також Кабмін має розробити систему штрафних балів, яка у майбутньому буде затверджена поправками до цього закону. Коли це станеться – невідомо. Коли балів у сумі набереться 30 і більше – людина позбавляється прав та вирушає перескласти іспити. Щоправда, бали накопичуються лише протягом року. 1 січня кожного року всі накопичені бали обнулюються.

Ще одне суттєве нововведення – новий закон дає право даішникам вилучати права на місці, якщо це передбачає вчинене порушення. Тепер у даішників будуть для цього всі підстави. А права доведеться віддати, інакше ваші дії підпадають під ст. 185 Адмінкодексу — непокора вимогам працівника міліції.

Також закон передбачає, що проходити техогляд автомобіля зможе на акредитованих СТО, а не в ДАІ, як завжди було. Буде створено загальний реєстр, і ви не зможете пройти ТО, якщо маєте непогашений штраф. Інакше на ваше колесо повісять «черевик» і відправлять машину на штрафмайданчик, звідки її доведеться викуповувати.

На думку пересічних автолюбителів, зростання штрафів призведе головним чином до зростання хабарів як на дорогах, так і в судах. Вже зараз розмір винагороди за повернення прав без поїздки до суду підскочив до 200 доларів. А якщо штраф за ремінь безпеки буде до 255 гривень, тоді або причіпляйся, або плати на лапу даішникам 100 грн. Про керування у п’яному вигляді взагалі можна промовчати — 2500 грн. офіційний штраф, отже, неофіційний буде десь у районі 1500.

Також у новому законі запроваджено нову норму, якої не було раніше, – це громадські роботи. Громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи або навчання час безкоштовних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.

Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої чи другої групи, вагітним жінкам, жінкам віком від 55 років та чоловікам віком від 60 років. У разі ухилення порушника від відбування громадських робіт, ухвалою судді невідбутий термін громадських робіт може бути замінений адміністративним арештом за розрахунком один день арешту за п’ять годин громадських робіт, але не більше ніж на п’ятнадцять днів.

Дуже важливим моментом щодо цього закону є те, що протокольно під час ухвалення цього законопроекту доручили Кабінету міністрів, Міністерству внутрішніх справ та Міністерству охорони здоров’я визначити чіткий порядок встановлення стану алкогольного, наркотичного сп’яніння та перебування під дією лікарських препаратів.

Зараз в Україні немає чітких норм, які визначають, чи людина перебуває у стані алкогольного сп’яніння. Для вітчизняного способу визначення наявності алкоголю не має значення кількість алкоголю: однаково вважається порушенням і однаково карається і один келих пива, і пляшка горілки. У той час як у європейських країнах вимірюється у проміле, і від кількості вмісту алкоголю в крові залежить: чи є відповідальність, чи така відсутня.

Також варто зазначити, що у новому законі додалося кілька нових видів правопорушень, за які раніше не передбачалося жодної відповідальності. Нововведення є дуже актуальними, оскільки саме через такі порушення виникає величезна кількість аварій.

Це, наприклад, видача посадовцем талона технічного огляду без перевірки технічного стану транспортного засобу; проїзд одним водієм автобуса дистанції понад 500 км. та перевезення водіями маршрутних таксі пасажирів у кількості більшій, ніж передбачено характеристиками ТЗ.

За нашими розрахунками, нові штрафи та стягнення за найпоширеніші порушення матимуть такий вигляд:

Позбавити права керування транспортними засобами (ТЗ) особливо злісних порушників дозволено терміном до 2 років за грубе або повторне порушення або термін 3 роки за систематичне порушення. Раніше порушникам загрожувала позбавлення прав відразу на строк до 3 років за грубе або систематичне порушення, а про повторне не йшлося взагалі.

Статьи 
КУоАП


Виды административных нарушений

Размер штрафа и прочие взыскания

Ст.121 ч.1 Управління ТЗ з несправною гальмівною системою або кермовим керуванням, несправними світловими приладами або переобладнаними з порушеннями або не пройшли ТО    340-425 грн.
Ст.121 ч.2 Управління транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів, із зазначеними в ч.1 цієї статті несправностями    680-850 грн.
Ст.121 ч.3 Повторне протягом року порушення, передбачене ч.1,2 цієї статті    лишение прав    на 3-6 мес или    арест на 3-5    суток
Ст.121 ч.4Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами    51-85 грн.
Ст.121 ч.5 Управління незареєстрованим (перереєстрованим) транспортним засобом, з підробленим номерним знаком, без номерного знака, або з номерним знаком, який не належить цьому засобу або не відповідає стандарту, з номерним знаком закріпленим у неналежному місці    170-255 грн.
Ст.121 ч.6   Повторне протягом року порушення, передбачене ч.5 цієї статті     255-510 грн.    или    общественные    работы 30-40 ч, с изъятием ТС
Ст.121-1 ч.1 Експлуатація транспортних засобів, номери агрегатів яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищення чи підробка номерів агрегатів    255-340 грн.
Ст 121-2 ч.1 Перевезення пасажирів перевізниками понад вказану кількість місць    170-255 грн.
Ст 121-2 ч.2 Нарушение правил посадки-высадки пассажировперевозчиком    255-340 грн.
Ст 121-2 ч.3 Перевезення пасажирів одним водієм за маршрутом довжиною понад 500 км.    170-255 грн.
Ст.122 ч.1 Перевищення водіями ТЗ швидкості більш ніж на 20 км/год, порушення вимог знаків та розмітки, правил перевезення вантажів, буксирування ТЗ, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, проїзд тротуарами    255-340 грн.
Ст.122 ч.2 Порушення водіями ТЗ правил проїзду перехресть, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, ненадання переваги в русі маршрутним ТЗ, порушення правил обгону та зустрічного роз’їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїжджій частині, користування зовнішніми освітлювальними приладами початку руху або зміну його напрямку, їх переобладнання, використання водієм засобів зв’язку (без гучного зв’язку), а також порушення правил навчальної їзди    425-510 грн.
Ст.122 ч.3 Перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год, ненадання переваги ТЗ аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, міліції, які рухаються з проблисковим маячком, а також порушення правил зупинки, стоянки, які створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху    510-680 грн.    или  общественные  работы 30-40 ч
Ст.122 ч.4 Порушення, передбачені ч. 1, 2, 3 цієї статті, які спричинили створення аварійної ситуації    680-850 грн.    или лишение  права  управление на  6-12 мес.
Ст.122-2  Невиконання вимоги про зупинення    153-187 грн.  или лишения  права упр. на 3-  6 мес.
Ст.122-4 Оставление места дорожно-транспортного происшествия 

 

   255-306 грн.    или      общественные     работы  30-40 ч   или арест 10-15   суток
Ст.122-5 Нарушение порядка установки и использованияспециальных световых или звуковых сигнальных устройств    850-1020 грн. с    конфискацией
Ст.123 ч. 1 Выезд на железнодорожный переезд на запрещенный сигнал или если к переезду приближается поезд    340-425 грн.
Ст.123 ч. 2 Другие нарушения, кроме предусмотренных ч. 1 этой статьи    255-340 грн.
Ст.123 ч. 3 Нарушение, предусмотренные ч.1 или ч.2, которые стали причиной создания аварийной ситуации     340-680 грн.  или лишения  права упр. на  12-24 мес. или  общественные  работы 40-60 ч
Ст.124 Нарушение ПДДповлекшее повреждение ТС, грузов, ж/д и авто дорог и дорожных сооружений или другого имущества    340-425 грн.  или лишения  права упр. на 6-  12 мес.
Ст.124-1 Непредоставление ТС работникам милиции и медицинским работникам    68-136 грн.
Ст.125 Другие нарушения ПДД, кроме ст. 121-128, ч.1 и ч.2, ст. 129, 139, 140  Предупреждение
Ст.126 ч.1 Управление ТС водителями, у которых нетудостоверения водителя и талона к нему,регистрационных документовполиса ОСАГО , сертификата «Зеленая карта«, документов на груз    425-850 грн.
Ст.126 ч.2 Управление ТС лицом без права управления таким ТС, или передача управления лицу, не имеющему права управления таким ТС    510-595 грн.
Ст.126 ч.3 Управление ТС лицом, лишенным права управления ТС    510-850 грн.
Ст.127 ч.1 Нарушение ПДД пешеходами  Предупреждение  или 51-85 грн.
Ст.127 ч.2 Нарушение ПДД лицами, которые управляют велосипедами, а также гужевым транспортом    85-136 грн.
Ст.127 ч.3 Нарушение предусмотренные ч.1 или ч. 2 этой статьи, совершенные лицами находящимися в состоянии опьянения    136-170 грн.
Ст.127 ч.4 Нарушение предусмотренные ч.1 или ч. 2 этой статьи, которые стали причиной создания аварийной ситуации, или ДТП    170-255 грн.  или  общественные  работы 20-40 ч
Ст.127-1 ч.1 Неподобающее проведение проверки состояния ТСи выдача документа об исправности    1530-1700 грн.
Ст.127-1 ч.2 Выдача талона о прохождении ТО без документа, который подтверждает техническую исправность ТС    1530-1700 грн.
Ст.128 ч.1 Выпуск на линию тр-ных средств, техническое состояние и оснащение которых не отвечает требованиям стандартов,ПДД и технической эксплуатации, переоборудованных без соответствующего разрешенияне зарегистрированных или таких, которые не прошли ТО, без ОСАГО, без «Зеленой карты»    680-850 грн.
   на отв. лицо.
Ст.128 ч.2 Повторное в течение года    850-1360 грн.
   на отв. лицо.
Ст.128-1 ч.1 Нарушение или  невыполнение  правил, касающихсяобеспечения безопасности дорожного движения, во время изготовления  и ремонта ТС и деталей к ним илиустановки на них доп оборудования,  не предусмотренного  конструкцией ТС, а также во времястроительства, ремонта и  содержания дорог, улиц, переездов и дорожных сооружений    1700-2040 грн.
   на отв. лицо
Ст.128-1 ч.2 Нарушение ч. 1 этой статьи, которые повлекли повреждение ТС или дорог и сооружений    2550-3060 грн.
   на отв. лицо
Ст.129 ч.1 Допуск к управлению тр-ми средствами водителей, которые находятся в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения    425-850 грн.
   на отв. лицо
Ст.129 ч.2 Допуск к управлению тр-ми средствами лиц, которые не имеют права на управление    340-680 грн.
   на отв. лицо
Ст.130 ч.1 Управление тр-ми средствами лицами в состоянии опьянения, передача управления транспортным средством лицу, которое находится в состоянии опьянения, а также уклонение лиц от осмотра на состояние опьянения    2550-3400      грн. или  общественные  работы 40-50 ч  или арест 7-10  суток.
Ст.130 ч.2 Повторне протягом року управління тр-ми коштами особами у стані сп’яніння, ухилення від огляду на стан сп’яніння 

 

 

 

 

 

 

   на водителей
 лишения права  управления  ТС на 2-3 года. с  платным  изъятием т/с или  общественные  работы 50-60 ч  или арест 10-15  суток.
   на других лиц
 лишения права  управления  ТС на 2-3 года. с  платным  изъятием т/с или  общественные  работы 50-60 ч  или арест 10-15  суток.
Ст.130 ч.3 Вживання алкоголю чи наркотиків після ДТП чи зупинки працівниками ДАІ    лишения права  управления  ТС на 2-3 года  или  арест 10-15  суток.
Ст.139 ч.1 Пошкодження шляхів, споруд, самовільне зняття, закриття, встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху 

 

   на граждан
 340-510 грн.или  общественные  работы 30-40 ч     на отв.  лицо
 510-680 грн. или  общественные  работы 30-40 ч
Ст.139 ч.2 Порушення ч. 1 цієї статті, які спричинили пошкодження ТЗ або доріг та споруд 

 

   на граждан
 340-510 грн.или  общественные  работы 30-40 ч  
     на отв.  лицо
 510-680 грн. или  общественные  работы 30-40 ч